Värvisumma kontrollimine

ICC värviprofiil ja Total Ink Coverage
(Adobe Photoshop, Adobe InDesign ja Adobe Acrobat)

Trükikoda Kroonpress kasutab trükistes kolme erinevat tüüpi paberit – ajalehepaber (newspaper), superkalandreeritud (SC paper) ja kaetud (coated) kriitpaber. Erinevatel paberitüüpidel on silmaganähtav läike ja paberi värvi erinevused – ajalehepaber on kollakas ning kaetud paber on läikiv.

Kaetud paberil ajakirja trükitakse heatset-trükimasinaga, kus paber peale värviga katmist läbib gaasiahju, mis trükivärvi kuivatab. Seevastu ajalehte trükitakse coldset-trükimasinaga, millel ahju pole – trükivärvis säilivad (viskoossed) õlid, mis normist paksema värvikihi korral määrivad.

Erinevat tüüpi paberitele jääb paberi pinna omaduste (paberikiud) ja trükimeetodi tõttu trükivärv mitte-määrivana püsima ainult teatud paksusega. Selle iseloomustamiseks kasutatakse mõistet «paberi maksimaalne trükivärvi mahtuvus» - total ink coverage (TIC). CMYK-trükkimisel moodustab TIC-väärtuse CMYK-osavärvide protsentide summa. Ehk siis värvitoon C:100-M:100-Y:100-K:100 moodustab värvikihi, mille TIC on 400%.

Ajakirja või ajalehe jaoks RGB-pilti CMYK-värvideks lahutades tuleb kasutada vastava paberitüübi värvilahutuse profiili. Õige lahutusprofiili kasutamine garanteerib pildi CMYK-toonide parima vastavuse arvestades nii vastava paberi omadusi (paberi valgesus, kaetus ja mahtuvus) kui ka trükimasina ja –värvide (punktikasv, CMYK) omadusi.

Kroonpressi kodulehel on olemas värvilahutuse profiilid ajalehepaberi (ISOnewspaper26v4), SC-paberi (SC_paper) ja ajakirjapaberi (PSO_LWC_Improved) jaoks. Nendes lahutusprofiilides on värviprotsentide summa limiteeritud paberitüübile optimaalsele tasemele – ajalehe puhul 240%, kaetud paberite puhul 300%.

Klikka ülaloleval pildil, kui soovid alla laadida värviprofiile (Color Profile Download).

ICC värviprofiili failide asukoht

MacOS: Main HD > Library > ColorSync > Profiles
Windows: C Drive > System32 > spool > drivers > Color

Adobe PhotoShop ICC värviprofiilide seadistused paberite kaupa

Värviprofiili valimine must-valgete piltide jaoks

Värvisumma kontrollimine

Adobe PhotoShopi vastav infoaken TIL kontrollimiseks (kui pole teada, millise profiiliga on CMYK tehtud)

Photoshopis saab näha ainult värvipipeti all oleva piksli(te) värvisummat. Liigse värvisummaga pikslite piirkonda (nn "ohupiirkond värvilisena") saab paremini näha kui kontrollitav pilt viia InDesigni tühjale lehele (ehk teha File - Place) ja siis kasutada kontrolliks Output Preview - Separations - Ink Limit tööriista.

Adobe InDesign (CS) vastav infoaken Output Preview - Separations - Ink Limit võimaldab kontrollida, kas küljenduses kasutatavad pildid ja kujunduselemendid ei sisalda liiga palju värvi ning näha vastavat piirkond värvilisena.

Adobe InDesign: vastavat objekti (tekst, joon, taust vms) või vastavaid pildi osi (pikslid) näidatakse punasena – antud näitepildil on neis kohtades värvisumma suurem kui 240%.

02.03.2005 - AS Kroonpress, Elari Kingo
Täiendatud: 5.01.2006, 8.06.2007, 11.06.2008

--- siin leheküljel kasutatud piltide nimekiri: